Film

Karski i władcy ludzkości (2015)

Dokumentalny Biograficzny Polska, USA
Sławomir Grunberg E. Thomas Wood, Katka Reszke, Sławomir Grunberg Sławomir Grunberg
Kino Świat 16 1 godz. 11 min.

Jan Karski, ps. "Witold", jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego potajemnie wysłany do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu "ostatecznego rozwiązania", ujawnił przed państwami zachodniej koalicji wstrząsające informacje o tragedii narodu żydowskiego. "Jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku ludność żydowska przestanie istnieć" - donosił w tzw. "Raporcie Karskiego". Niestety, jak sam stwierdził, "o najgorszej zbrodni w historii świat usłyszał i nie zrobił nic…"
Kilka lat temu amerykański "Newsweek" uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia.
Niekwestionowanym walorem filmu Sławomira Grünberga są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo czy jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta. Wśród materiałów archiwalnych pokazano nigdy wcześniej nie wykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki "Karski - opowieść o emisariuszu", oraz mało znane archiwalne materiały filmowe i fotograficzne. W filmie, oprócz samego Jana Karskiego, występują m.in. prof. Zbigniew Brzeziński, oficjalny biograf Winstona Churchilla Martin Gilbert oraz prof. Władysław Bartoszewski.

Nagrody

2015 - MFF "Żydowskie Motywy" - Nagroda im. Antoniego Marianowicza - Sławomir Grünberg

Zobacz także

Zobacz trailer

Materiały dodatkowe

Tagi