Film

Lewiatan (2014)

Fabularny Dramat Rosja
Andriej Zwiagincew Andriej Zwiagincew, Oleg Niegin Michaił Kriczman Philip Glass
Against Gravity 16 2 godz. 15 min.

Lewiatan, starotestamentowy morski potwór, tak oto opisany jest w Księdze Hioba: "Odważ się rękę nań włożyć, pamiętaj, nie wrócisz do walki. Któż mu wystąpi naprzeciw? Kto się odważy go dotknąć bezkarnie? Nikt zgoła pod całym niebem"…
Lewiatanem Andrieja Zwiagincewa jest Putinowska Rosja - efekt mariażu państwa i cerkwi - w którym hojnie dotowany patriarcha błogosławi i sankcjonuje poczynania prezydenta, a lokalny władyka - mera. Zwykłemu człowiekowi, który stanie im na drodze, przypadnie natomiast w udziale rola udręczonego Hioba.
"Lewiatan" to obraz społeczeństwa, w którym cyniczna cerkiew zarządza duszami, a byt fizyczny jednostek jest całkowicie zależny od świeckiej władzy: skorumpowanych urzędników, prokuratorów, sędziów i policjantów, grających w jednej drużynie z merem-gangsterem. W takiej konstelacji walka głównego bohatera o ojcowiznę, którą chce za bezcen przejąć mer miasta, wydaje się z góry skazana na przegraną, choć jego sprzymierzeńcem jest błyskotliwy moskiewski prawnik, przekonany o sile prawniczych argumentów, ale i… kompromitujących mera dokumentów.
Drapieżny dramat społeczny, laureat Złotego Globu, Złotej Palmy i Złotej Żaby; nominowany do Oscara i BAFTY.

Nagrody

2015 - Złoty Glob - Najlepszy film zagraniczny
2015 - Orzeł - Najlepszy film europejski
2014 - MFF, Cannes - Złota Palma - Najlepszy scenariusz - Andriej Zwiagincew, Oleg Niegin
2014 - Camerimage - Złota Żaba - Najlepszy operator - Michaił Kriczman
2015 - Amanda (Norwegia) - Najlepszy kinowy film zagraniczny - Andriej Zwiagincew

Zobacz także

Zobacz trailer

Materiały dodatkowe

Tagi