Film

Wielkie piękno (2013)

Fabularny Komediodramat Francja, Włochy
Paolo Sorrentino Umberto Contarello, Paolo Sorrentino Luca Bigazzi Lele Marchitelli
Film Point Group 16 2 godz. 15 min.

Jep Gambardella, dziennikarz, pisarz i król światowców, obchodzi 65. urodziny. Pozornie ten wieczór nie różni się od tysięcy wieczorów ostatnich 40 lat jego życia. Szalona impreza przy transowej muzyce, korowód barwnych postaci z bogatych i celebryckich sfer, na zakończenie przygodny seks - i znowu wstaje dzień. Chyba jednak nieco inny niż wcześniejsze… Nadchodzi moment, kiedy trzeba zrobić rachunek sumienia i zacząć podsumowywać swoje życie próżniaka.
"Wielkie piękno" to nieśpieszna, znakomicie muzycznie zilustrowana opowieść o dekadenckim światku współczesnego Rzymu, w którym szalbierstwo zastępuje sztukę, pseudofilozoficzny bełkot imituje głęboki namysł nad sensem życia, botoks daje ułudę wiecznej młodości, a duchowość nie interesuje nawet kościelnych dostojników. Jep jak przewodnik oprowadza nas po tym świecie, którego bardziej niż częścią jest ironicznym i zdystansowanym obserwatorem. Ludzki teatr nie ma już dla niego tajemnic, ale jego maska wyrafinowanego estety, erudyty i mizantropa niekiedy opada, odsłaniając wrażliwego i bezbronnego człowieka, który całe życie poszukuje Wielkiego Piękna, a zamiast niego znajduje tylko wielką pustkę.
Świetne aktorstwo, czytelne aluzje do twórczości Felliniego, a w tle zapierająca dech uroda Wiecznego Miasta - wyrafinowana filmowa uczta dla smakoszy.

Nagrody

2014 - Oscar - Najlepszy film nieanglojęzyczny
2014 - Złote Globy - Najlepszy film zagraniczny
2014 - Bafta - Najlepszy film zagraniczny
2013 - Europejska Akademia Filmowa:
- Najlepszy europejski film roku - Paolo Sorrentino
- Najlepszy europejski aktor roku - Toni Servillo
- Najlepszy europejski montażysta roku - Cristiano Travaglioli
- Najlepszy europejski scenarzysta roku - Paolo Sorrentino, Umberto Contarello

Zobacz także

Zobacz trailer

Materiały dodatkowe

Tagi