Film

Free Solo. Ekstremalna wspinaczka (2018)

Dokumentalny Sportowy USA
Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi Jimmy Chin Marco Beltrami
Filmbankmedia 12 1 godz. 37 min.

"Jestem wojownikiem. To moja życiowa droga. Chcę ją przejść w idealnym stylu. Walczę ze swoim strachem, by osiągnąć cel. Wspinaczka free solo przypomina kulturę wojowników - liczy się pełne skupienie. Od niego zależy życie".
Alex Honnold, światowej sławy wspinacz, jako pierwszy człowiek na świecie podejmuje próbę samotnej wspinaczki bez zabezpieczeń na ścianę El Capitan w Parku Narodowym Yosemite.
975 metrów pionowej, gładkiej granitowej skały od 60 lat jest centrum wspinaczkowego świata, jednak nikt jeszcze nie odważył się spróbować zdobyć go bez zabezpieczeń. Alex Honnold jest pierwszy. Wprawdzie ma za sobą ponad 1000 dróg wspinaczkowych, ale to wyzwanie jest szczególne.
Nagrodzony Oscarem "Free Solo" to wybitny film dokumentalny. To nie tylko historia o graniczącym z obsesją marzeniu o ciągłym przekraczaniu własnych granic, to opowieść o drodze do doskonałości, a jednocześnie opowieść o powolnym przełamywaniu samotności i dojrzewaniu do związku z drugim człowiekiem.

Nagrody

2019 - Oscar - Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny Elizabeth Chai Vasarhelyi, Evan Hayes, Jimmy Chin, Shannon Dill
2019 - BAFTA - Najlepszy film dokumentalny Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin
2019 - Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów - Eddie - Najlepszy montaż dokumentu Bob Eisenhardt
2018 - Toronto, MFF - Nagroda Publiczności - Najlepszy film dokumentalny Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin
2019 - Złota Szpula - Najlepszy montaż dźwięku w filmie dokumentalnym

Zobacz także

Zobacz trailer

Materiały dodatkowe

Tagi