Film

Zdjęcia próbne (UHD) (1977)

Fabularny Obyczajowy , Psychologiczny Polska
Agnieszka Holland, Jerzy Domaradzki, Paweł Kędzierski Feliks Falk, Agnieszka Holland, Jerzy Domaradzki, Paweł Kędzierski Jacek Zygadło
WFDiF 16 1 godz. 40 min.

Być kimś wyjątkowym, sławnym, innym niż wszyscy. Być na przykład aktorem... Anka, gwiazda szkolnych akademii, wierzy, że ma talent. Marzy o tym, żeby trafić do filmu, wyrwać się z małego mieszkania w prowincjonalnym miasteczku, od smutnych, starzejących się rodziców, od bezbarwnych koleżanek i prostackich kolegów. Wysyła swoje zdjęcia na ogłoszenie o zdjęciach próbnych do filmu fabularnego i zostaje zaproszona do Warszawy. Na zdjęcia przyjeżdża również Paweł, wychowanek domu dziecka, inteligentny, bezkompromisowo uczciwy, wrażliwy i po dziecięcemu ufny. Są do siebie podobni: obydwoje chcą wyrazistego życia, obydwoje przeżyli niedawno zawód miłosny i obydwoje zostają zauważeni podczas wstępnych eliminacji. Różni ich cena, jaką są gotowi zapłacić za sukces.
Film niezwykle prawdziwy psychologicznie, z celnymi obserwacjami obyczajowymi. Jego autentyzm wzmacniają wmontowane sceny z rzeczywistych zdjęć próbnych – sentymentalno-romantyczne zwierzenia naturszczyków stanowią swoisty kontrapunkt dla prozy życia dwojga głównych bohaterów.

Zobacz także