Film

5 rozbitych kamer (2011)

Dokumentalny Polityczny Francja, Holandia, Izrael, Palestyna
Emad Burnat, Guy Davidi Guy Davidi Emad Burnat Adnan Joubran
Against Gravity 16 1 godz. 30 min.

Rok 2005 jest dla Emada Burnata, palestyńskiego rolnika, rokiem szczególnym - rodzi się jego czwarty syn. Jest to również rok szczególny dla jego wioski Bil'in - na ziemie, gdzie rosną ich drzewa oliwne, wjeżdżają izraelskie buldożery i koparki. Przygotowują teren pod budowę muru oddzielającego palestyńskie wioski od nowo budowanych izraelskich osiedli.
Emad kupuje kamerę, żeby dokumentować, jak rośnie i zmienia się jego dziecko. Na prośbę sąsiadów zaczyna też filmować to, co dzieje się wokół: występy akrobatów, remont drogi, zbiór oliwek. Te sielskie obrazki szybko zaczynają ustępować miejsca innej tematyce: przepychankom z izraelskimi żołnierzami i osadnikami, aresztowaniom, płonącym drzewkom oliwnym, wozom bojowym. Podczas jednego z protestów przeciwko nielegalnej budowie muru granat rozbija kamerę Emada. Pierwszą.
Kamer będzie jeszcze pięć - wszystkie będą dokumentowały wieloletnie pokojowe protesty mieszkańców Bil'in. I wszystkie zostaną zniszczone: przez kulę snajpera, granat, rozwścieczonego osadnika. Teraz Emad ma szóstą kamerę. I wciąż filmuje świat, w którym jedne z pierwszych słów, jakie wymawiają małe dzieci to: mur, pocisk, wojsko.
Ten wstrząsający dokument powstał we współpracy z izraelskim dokumentalistą Guyem Davidim.

Nagrody

2012 - Sundance - Najlepszy zagraniczny reżyser filmu dokumentalnego - Emad Burnat, Guy Davidi
2012 - Planete+ Doc Film Festival:
- Grand Prix Dolnego Śląska - Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Emad Burnat, Guy Davidi
- Nagroda Amnesty International - Wyróżnienie specjalne - Emad Burnat, Guy Davidi
- Nagroda Millennium - Najlepszy film dokumentalny - Emad Burnat, Guy Davidi

Zobacz także