Film

Deja vu (1989)

Fabularny Komedia Polska, ZSRR
Juliusz Machulski Aleksander Borodiański, Juliusz Machulski Janusz Gauer Krzesimir Dębski
SF Zebra 12 1 godz. 43 min.

Chicago, okres prohibicji lat 20. Mafioso Mick Nitsch zdradza "rodzinę" i w obawie przed zemstą ucieka do Związku Radzieckiego, gdzie zakłada syndykat szmuglujący bimber do USA. Mafia wysyła za nim zawodowego zabójcę Jonny'ego Pollacka. Wkrótce okaże się, że najlepszy mafijny pistolet będzie bezradny jak dziecko wobec absurdów i bezhołowia Związku Radzieckiego okresu NEP-u.
Wszystko zaczyna się już w momencie, gdy John schodzi ze statku na ląd. Jako pierwszy pasażer pierwszego rejsu Nowy Jork-Odessa wpada w objęcia hałaśliwej aktywistki z Russfłotu stojącej na czele honorowego komitetu powitalnego. Dowiaduje się, że każdy jego krok będzie śledzony przez dziennikarzy, którzy napiszą reportaż o jego pobycie w mieście... Karuzela absurdów zaczyna wirować w zawrotnym tempie.
Znakomity filmowy pastisz, zgodnie z tytułem - deja vu, czyli "już widziane" - złożony z licznych cytatów i aluzji do amerykańskiego kina gangsterskiego czy radzieckiej klasyki, a także prozy Nabokova i Babla. Inteligentna zabawa kinem, a jednocześnie hołd złożony jego mistrzom.

Zobacz także