Wydarzenie

21.03.2014

„Popioły” na nowo

26 lutego w stołecznej Kinotece odbyła się ponowna premiera filmu „Popioły” Andrzeja Wajdy – zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP i mecenatu PKN ORLEN.

„Popioły” to jedno z największych przedsięwzięć polskiej kinematografii lat 60., a zarazem jeden z najbardziej komentowanych filmów w dziejach naszego kina. Gdy jedni podziwiali rozmach filmu, zdjęcia Jerzego Lipmana czy scenografię Anatola Radzinowicza, inni protestowali przeciwko wizji reżysera, który zamiast superprodukcji ku pokrzepieniu serc zaproponował gorzką lekcję historii, która nie spodobała się władzy. Gwałtownej nagonce medialnej na film i jego twórców przeciwstawiła się publiczność, która uhonorowała „Popioły” Złotą Kaczką w plebiscycie czytelników tygodnika „Film”.

Data nie była przypadkowa: pokaz odbył się w przeddzień 69. rocznicy urodzin Daniela Olbrychskiego, który był – wraz z Grażyną Torbicką – gospodarzem wieczoru.
Wśród gości premiery znaleźli się między innymi członkowie ekipy filmu: aktorzy Stanisław Mikulski, Arkadiusz Bazak i Jerzy Zygmunt Nowak oraz operator kamery Andrzej Kostenko i kierownik produkcji Włodzimierz Śliwiński.

Andrzej Wajda, który nie mógł uczestniczyć w pokazie, zwrócił się do uczestników premiery z ekranu, mówiąc m.in.: „Drodzy widzowie polskiego kina. Cieszę się ogromnie, że dzisiaj wieczorem zobaczycie film wskrzeszony za pomocą rekonstrukcji cyfrowej. (...) Polskie kino po wielkim sukcesie Polskiej Szkoły Filmowej zostało poddane druzgocącej krytyce Biura Politycznego Komitetu Centralnego. (...) Można było wówczas kręcić filmy pod warunkiem, że były to obrazy historyczne, oparte na literaturze. Jerzy Kawalerowicz zabrał się za „Faraona”, Wojciech Has nakręcił „Rękopis znaleziony w Saragossie”, natomiast ja postanowiłem zrobić film na podstawie Stefana Żeromskiego. (...) Ten film odgrywa ważną rolę w mojej twórczości, a przy okazji dowiódł, wraz z wymienionych przeze mnie tytułami,  że polskie kino jest w stanie stanąć przed każdym trudnym zadaniem”.

Zrekonstruowane cyfrowo „Popioły” już niedługo znajdą się w repertuarze Kina za Rogiem.

Archiwum wydarzeń (10)

 • 08.11.2020

  NAJ… października

  Dzieląc się kulturą, pomagamy przetrwać trudny czas
   

  więcej
 • 04.11.2020

  Parasite

  Filmowy rollercoaster z 4 Oscarami
   

  więcej
 • 29.10.2020

  Jeden z najlepszych feministycznych filmów

  „Mustang” Deniz Gamze Ergueven
   

  więcej
 • 23.10.2020

  Halloween w Kinie za Rogiem

  Lubicie się bać? U nas będzie naprawdę strasznie…
   

  więcej
 • 05.10.2020

  Błąd systemu

  O dziecku, które desperacko walczy o miłość
   

  więcej
 • 04.10.2020

  NAJ… września

  Robi się coraz chłodniej – a w kinie ciepło…
   

  więcej
 • 11.09.2020

  Inni? A może jednak tacy sami?

  „Konstytucja”, czyli o drodze do drugiego człowieka

  więcej
 • 11.09.2020

  NAJ… sierpnia

  Lato, lato… i po lecie

  więcej
 • 24.08.2020

  Sweet Country?

  Gorzka refleksja na temat różnych twarzy białego kolonializmu

  więcej
 • 10.08.2020

  Rozbitek, rajska wyspa i czerwony żółw

  Poetycka opowieść o cyklach natury i biegu życia

  więcej