Film

Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął (2013)

Fabularny Przygodowy , Sensacyjny , Komedia Szwecja
Felix Herngren Hans Ingemansson, Felix Herngren Goeran Hallberg Matti Bye
Kino Świat 12 1 godz. 50 min.

Jego barwny żywot zdawałoby się powoli dobiega końca, a jednak w dniu swoich setnych urodzin Allan wychodzi przez okno na parterze domu starców, umykając przed urodzinowym tortem, prostacką opiekunką i infantylizmem, w który współczesność wtłacza ludzi starych. Pierwszym lepszym autobusem jedzie tak daleko, na ile wystarcza mu skromna suma, i przez przypadek wchodzi w posiadanie cudzej walizki. Ten drobny z pozoru incydent pchnie jego życie na nowe tory: będą tu spektakularne pościgi i ucieczki, banda motocyklistów, niebezpieczny gangster i kilkoro nowych przyjaciół.
To dobra starość dla człowieka, którego życie splecione było z Wielką Historią - dzięki miłości do materiałów wybuchowych Allan na początek niechcący trafił na wojnę domową w Hiszpanii, a potem było już tylko ciekawiej - bomby, szpiedzy, prezydenci i dyktatorzy…
Ciepła, nieodparcie śmieszna i optymistyczna opowieść, która z jednej strony pokazuje historię XX wieku w krzywym zwierciadle, a z drugiej udowadnia, że starość nie musi być końcem marzeń i przygód - ona tylko otwiera kolejny rozdział.

Nagrody

2014 - Złote Żuki - Nagroda publiczności - Felix Herngren, Henrik Jansson-Schweizer, Malte Forssell, Patrick Nebout

Zobacz także

Zobacz trailer

Materiały dodatkowe

Tagi