Film

Zabójcy bażantów (2014)

Fabularny Kryminalny , Thriller Dania
Mikkel Norgaard Nikolaj Arcel, Rasmus Heisterberg Eric Kress Patrik Andren, Uno Helmersson
Kino Świat 16 1 godz. 54 min.

Mówią o nich bez przesadnego szacunku: Arab i Lump. Assad i Carl są działającymi niekiedy na granicy prawa detektywami z departamentu zajmującego się nierozwiązanymi sprawami z przeszłości. Jednego z nich od dawna nęka na poły szalony były inspektor policji, którego dwójkę nastoletnich dzieci zamordowano dwadzieścia lat wcześniej. Sprawcę zbrodni udało się wprawdzie złapać, ale inspektor uparcie twierdzi, że prawdziwy morderca wciąż jest na wolności. Detektywi postanawiają zająć się tą sprawą po tym, gdy inspektor popełnia samobójstwo.
Tropy prowadzą do prestiżowej szkoły z internatem, w której przed laty uczyły się ofiary i - najprawdopodobniej - również ich oprawcy, dziś majętni i szanowani członkowie duńskiego społeczeństwa. W rozwikłaniu tajemnicy makabrycznej zbrodni sprzed lat może pomóc bezdomna kobieta, niegdyś uczennica tej samej ekskluzywnej szkoły.
Ekranizacja powieściowego cyklu Jussiego Adlera-Olsena - serii powieści kryminalno-sensacyjnych o Departamencie Q duńskiej policji.

Nagrody

2015 - Robert (Nagroda Duńskiej Akademii Filmowej) - najlepszy aktor drugoplanowy - Fares Fares

Zobacz także