Film

Chocolat (2015)

Fabularny Biograficzny Francja
Roschdy Zem Cyril Gely, Olivier Gorce, Roschdy Zem, Gerard Noiriel Thomas Letellier Gabriel Yared
Kino Świat 16 1 godz. 54 min.

George, klaun, najlepsze lata ma już za sobą i bezskutecznie poszukuje pracy w nędznych prowincjonalnych cyrkach. Kiedy w jednym z nich zobaczy czarnoskórego Rafaela odgrywającego kanibala Kanangę, wpadnie na pomysł, który zrewolucjonizuje sztukę cyrkową: stworzą duet klaunów! I tworzą, najpierw podbijając serca mieszkańców małych miasteczek, a wkrótce potem kapryśną publiczność Paryża.
Rafael, który dostał sceniczny pseudonim "Chocolat", był pierwszym ciemnoskórym artystą, który zaistniał we francuskim przemyśle rozrywkowym. Zdobył wielkie pieniądze i wielką sławę, inspirował najpopularniejszych artystów tamtego okresu: Debussy'ego i Toulouse-Lautreca, który uwiecznił go na wielu swoich rysunkach, pojawił się również w pierwszych filmach braci Lumiere. I, jak to często bywa, zakończył życie w samotności i nędzy.
Omar Sy (Cezar za Nietykalnych) jako żywiołowy, wiecznie roześmiany "Chocolat", James Thiérrée (wnuk Charlesa Chaplina) w roli ascetycznego perfekcjonisty "Footita" i świetnie oddane realia fin de siecle'u.

Nagrody

2017 - Cezary:
- Najlepszy aktor drugoplanowy - James Thiérrée
- Najlepsza scenografia - Jérémy Duchier

Zobacz także

Zobacz trailer

Materiały dodatkowe

Tagi