Film

Zdrajca (2019)

Fabularny Dramat , Biograficzny Brazylia, Francja, Niemcy, Włochy
Marco Bellocchio Valia Santella, Marco Bellocchio Vladan Radovic Nicola Piovani
GUTEK FILM 18 2 godz. 31 min.

Nagrodzony kilkunastominutową owacją w Cannes, oparty na faktach film Marca Bellocchio w zaskakująco świeży sposób podejmuje temat mafii, głównie za sprawą charyzmatycznego bohatera Tomaso Buscetty i świetnego odtwórcy tej roli – Pierfrancesca Favino.
Buscetta, boss, który złamał omertę, przyczynił się tego, że doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maksiproces doprowadził do skazania 362 jej przywódców. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego niż dla szefów klanów.
Niejednoznaczny, trzymający w napięciu, spektakularny „Zdrajca” to film o mafii, jakiego jeszcze nie było. Historia opowiadana z perspektywy bossa, który nieoczekiwanie staje po stronie sprawiedliwości, nie tylko fenomenalnie rekonstruuje najmroczniejszy czas w dziejach walk z mafią, ale też stawia pytania o znaczenie lojalności, honoru i zdrady.

Nagrody

2020 - David di Donatello:
- Najlepszy film - Marco Bellocchio
- Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Pierfrancesco Favino
- Najlepszy reżyser - Marco Bellocchio
- Najlepszy aktor drugoplanowy - Luigi Lo Cascio
- Najlepszy montaż - Francesca Calvelli
- Najlepszy scenariusz - Francesco Piccolo, Ludovica Rampoldi, Marco Bellocchio, Valia Santella

Zobacz także

Zobacz trailer

Materiały dodatkowe

Tagi