Film

Dzień świra (2002)

Fabularny Komediodramat Polska
Marek Koterski Marek Koterski Jacek Bławut Jerzy Satanowski
WFDiF 15 1 godz. 30 min.

Adaś Miauczyński nie kocha ludzi. Bo też i ludzie nie kochają Adasia. Adaś nie może obudzić się o godzinie, na którą nastawił budzik, bo od świtu pod jego blokiem ryczy młot pneumatyczny. Adaś nie może przygotować w skupieniu lekcji, bo u sąsiada pod nim na pełny regulator ryczy radio, a z góry dobiega łoskot - sąsiadka ćwiczy karate na drewnianym stole. Adaś nie może w spokoju wyjść na balkon, bo pod jego oknem właśnie defekuje pies sąsiadki, Adaś nie może przeprowadzić lekcji o Sonetach krymskich, bo uczniowie bekają i puszczają bąki, w trakcie gdy on przejmująco pięknie o poezji opowiada. Adaś nie może zjeść w spokoju kolacji, bo w telewizji sejmikujący politycy porykują o ich najmojszej prawdzie. Adaś nie może żyć w zgodzie ze światem, bo świat nie lubi wrażliwych Adasiów.
A zatem Adaś opancerza swój kruchy byt milionem natręctw, które mają mu pomóc wprowadzić pozorną harmonię do wszechobecnego chaosu – i pogrąża się w nich coraz bardziej, samotny, w depresji i rozpaczy. Rozmontowany.
Jeden dzień z życia drobnego inteligenta to obraz, który 20 lat po jego powstaniu jawi się jako profetyczna wizja: wszystko dzisiaj jest takie samo, tylko bardziej.
Film Marka Koterskiego (szósty, którego bohaterem jest Adaś Miauczyński) w 2021 r. w raporcie dla FINY został uznany przez widzów za polski film wszech czasów.

Nagrody

2003 - Orły:
- Najlepsza główna rola męska - Marek Kondrat
- Najlepszy scenariusz - Marek Koterski
2002 - Złote Lwy:
- Najlepszy film - Marek Koterski
- Nagrody Indywidualne - Najlepsza pierwszoplanowa rola męska - Marek Kondrat
- Nagrody Indywidualne - Najlepszy dźwięk - Maria Chilarecka
- Nagrody Indywidualne - Najlepszy producent- Jacek Bromski, Juliusz Machulski
- Nagroda Specjalna - Nagroda Prezesa SFP - Marek Koterski
2003 - Złote Kaczki - Najlepszy polski aktor - Marek Kondrat
2007 - Złote Kaczki - Najlepszy żart - skecz - "Złota Kaczka" 50-lecia w kategorii: Najlepszy żart dla sceny "Adaś Miauczyński uczy syna angielskiego"

Zobacz także