Film

Chłopi (2023)

Animowany Dramat Litwa, Polska
Hugh Welchman, DK Welchman DK Welchman, Hugh Welchman Szymon Kuriata, Kamil Polak, Radosław Ładczuk Łukasz Rostkowski (L.U.C.)
Next Film 15 1 godz. 50 min.

Oryginalna formalnie adaptacja „Chłopów” Władysława Reymonta, uhonorowanego za nią literacką Nagrodą Nobla, to trzecia w polskim filmie po przedwojennej ekranizacji Eugeniusza Modzelewskiego z 1922 roku i serialu Jana Rybkowskiego z roku 1972.
Na tle czterech pór roku rozgrywają się losy pięknej Jagny, rozpalającej zmysły mężczyzn i budzącej wrogość kobiet, i Antka Boryny, syna najbogatszego gospodarza we wsi. Pożądanie, nad którym nie da się zapanować, musi się skonfrontować z surowymi prawami ciasnego patriarchalnego świata wiejskiej wspólnoty.
Film jest stworzony metodą malarskiej animacji filmowych kadrów, inspirowanych twórczością Chełmońskiego, Wyczółkowskiego czy Ślewińskiego. Na podstawie klasycznych aktorskich zdjęć powstało 40 tysięcy olejnych obrazów-klatek, które stworzyły efekt finalny produkcji. Nad obrazami pracowało kilkudziesięciu artystów z kilku krajów.
Polski kandydat do Oscara.

Nagrody

2023 - Złote Lwy:
- Nagroda Publiczności - Zdobywca - DK Welchman, Hugh Welchman
- Nagroda Specjalna - Kryształowa gwiazda Elle - Kamila Urzędowska
- Nagroda Specjalna Jury - Zdobywca - DK Welchman, Hugh Welchman

Zobacz także

Zobacz trailer

Materiały dodatkowe

Tagi