Film

U niej w domu (2012)

Fabularny Komediodramat , Psychologiczny Francja
Francois Ozon Francois Ozon Jerome Almeras Philippe Rombi
Kino Świat 16 1 godz. 40 min.

Germain, nauczyciel języka francuskiego, wciąż jeszcze marzy o rozbudzaniu w młodych ludziach miłości do literatury, choć ma świadomość, że ramy ich świata wyznacza komórka, telewizor i pizza na telefon. Kiedy więc pewnego dnia trafia na intrygującą i dobrze napisaną pracę domową nowego ucznia - opis jego wizyty w domu szkolnego kolegi - budzi się w nim nadzieja. A gdy jeszcze usłyszy: "Napisałem ją dla pana", poczuje, że jego pasja uczenia będzie się miała gdzie spełnić. Coraz częstsze spotkania z utalentowanym chłopcem zmieniają się w wykłady na temat konstruowania powieści, jej dramaturgii i bohaterów - niespełniony jako pisarz Germain zaczyna się czuć jak demiurg, który wykuwa literackiego geniusza. Żeby kontynuować pisanie, 16-letni Claude składa kolejne wizyty w domu kolegi pod pretekstem udzielania mu korepetycji, a potem opisuje (wymyśla?) to, co tam zobaczył i usłyszał, tworząc następne odcinki powieści o "rodzinie idealnej". Jak Szeherezada, uzależnia nauczyciela od historii, w której granica między fikcją i rzeczywistością zaczyna się powoli zacierać. Claude nie tylko podgląda życie rodziny idealnej, ale i wpływa na jego kształt pod wpływem uwag nauczyciela, wreszcie i z samego Germaina robi postać swojej powieści w odcinkach.
"U niej w domu" to wielowymiarowy film o relacjach mistrz - uczeń, o manipulacji i nieco perwersyjnej fascynacji. I może przede wszystkim o potędze słowa i wyobraźni.

Nagrody

2012 - MFF, San Sebastian - Najlepszy film
2012 - MFF, Toronto - Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) w sekcji 'Specjalne Prezentacje' - Francois Ozon

Zobacz także

Zobacz trailer

Materiały dodatkowe

Tagi