Film

Matka Joanna od Aniołów (1960)

Fabularny Dramat , Psychologiczny Polska
Jerzy Kawalerowicz Tadeusz Konwicki, Jerzy Kawalerowicz Jerzy Wójcik Adam Walaciński
CRF, WFDiF 12 1 godz. 50 min.

XVII wiek, wschodnie kresy Rzeczypospolitej. Do położonego na odludziu żeńskiego klasztoru przybywa doświadczony egzorcysta. Ma się tu zmierzyć z demonami, które opętały piękną przeoryszę matkę Joannę, a także niemal wszystkie zakonnice. Nie wie, że będzie się musiał zmierzyć przede wszystkim z demonami, którą obudzą się w nim samym. Film zainspirowany XVII-wieczną historią tzw. diabłów z Loudun.
Ten ponadczasowy i uniwersalny traktat o naturze ludzkiej, o grzechu, miłości i odkupieniu nagrodzono m.in. Nagrodą Specjalną Jury festiwalu Cannes w roku 1961. Lucyna Winnicka, tytułowa matka Joanna, za swoją hipnotyzującą kreację otrzymała m.in. Kryształową Gwiazdę - Nagrodę Francuskiej Akademii Filmowej.
Film został uznany przez amerykańskiego reżysera Martina Scorsese za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii i w 2014 roku został wytypowany przez niego do prezentacji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w ramach festiwalu polskich filmów "Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema".

Nagrody

1961 - MFF, Cannes - Nagroda Specjalna Jury
1961 - Nagroda Francuskiej Akademii Filmowej - Kryształowa Gwiazda - Lucyna Winnicka
1963 - MFF Krótkometrażowych, Oberhausen - Nagroda młodych krytyków zachodnioniemieckiech
1966 - MFF, Panama:
- Nagroda "Tribunascope" - Lucyna Winnicka
- Nagroda "Tribunascope" - Anna Ciepielewska
- Nagroda "Tribunascope" - Zygmunt Zintel

Zobacz także