Film

Sól ziemi czarnej (1969)

Fabularny Poetycki , Historyczny Polska
Kazimierz Kutz Kazimierz Kutz Wiesław Zdort Wojciech Kilar
WFDiF 12 1 godz. 40 min.

„Ten lud nie miał swojej szlachty ani swojego mieszczaństwa, miał tylko swoich buntowników i swoich żołnierzy”. Ten lud z taką samą oczywistością i prostotą, z jaką każdego dnia wysyłał swoich mężczyzn na szychtę do kopalni, pewnej sierpniowej nocy 1920 roku wysłał ich na wojnę.
Stary górnik Basista wzywa swoich siedmiu synów. Już czas. O świcie ma wybuchnąć drugie powstanie śląskie. To oni są solą tej ziemi i oni mają przywrócić jej polskość. Za każdą cenę. Również najwyższą.
Poetycka, utrzymana w stylistyce ludowej ballady pierwsza część tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza. Film głęboko poruszający – i jako wybitne dzieło sztuki, i jako nakreślony z ciepłem i głębokim zrozumieniem portret zbiorowy Ślązaków.

Nagrody

1970 - Łagów, Lubuskie Lato Filmowe:
- Złote Grono - za "nowe, zdecydowanie odbiegające od dotychczas prezentowanych ukazanie autentycznego patriotyzmu jak i polskości ludu śląskiego oraz za wybitne walory artystyczne, a w szczególności za piękno obrazu i dramaturgię filmu oraz jego komunikatywność, subtelność i umiejętność silnego angażowania emocjonalnego widzów"
- Nagroda za scenariusz - Kazimierz Kutz
- Nagroda za scenografię - Bolesław Kamykowski
- Nagroda za zdjęcia - Wiesław Zdort
1971 - Grenoble - Grand Prix

Zobacz także