Film

Piłkarski poker (1988)

Fabularny Obyczajowy , Sportowy Polska
Janusz Zaorski Jan Purzycki Witold Adamek Piotr Figiel
WFDiF 12 1 godz. 41 min.

Różnie potoczyły się losy trzech przyjaciół z boiska: Bolo pracuje jako palacz w klubowej kotłowni, Grom, po wypadku inwalida, żebrze na ulicy o wsparcie, a Laguna, "piłkarz, który kiedyś złamał poprzeczkę Związkowi Radzieckiemu", jest uznanym sędzią piłkarskim. Z powodu przepisów wkrótce musi przejść na emeryturę, przedtem jednak będzie arbitrem w meczu decydującym dla układu tabeli. Ze strony prezesów klubów pojawiają się pewne propozycje, do których przyjęcia namawia Lagunę żona, zwana przez niego "Łapówką". Tyle że sędzia sam chce w tym piłkarskim pokerze rozdać karty i zgarnąć całą pulę...
Gorzka, demaskatorska i w dużym stopniu prorocza komedia. Rodzaj satyry społecznej, gdzie sport jest metaforą życia publicznego, portret moralnej degrengolady Polski końca lat 80., ale też film zrobiony przez kibica piłki nożnej, który marzy o fair play, stąd na ekranie pojawia się Kazimierz Górski jako jej symbol.

Nagrody

1989 - Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego:
- Janusz Zaorski
- Jan Purzycki
- Witold Adamek

Zobacz także